Otthonfelújítási támogatás 2025 - Minden fontos tudnivaló egy helyen
Publikálva
22 perc olvasási idő

Otthonfelújítási támogatás 2025 - Minden fontos tudnivaló egy helyen

facebookMegosztás Facebook-on
Authors
Otthonfelújítási támogatás 2025

Otthonfelújítási támogatás 2025-ben – Átfogó és közérthető útmutató

2025 januárjától ismét elérhető Magyarországon az otthonfelújítási támogatás, amely már 2021–2022-ben is rendkívül népszerű volt a családok körében.

Ennek a támogatásnak köszönhetően a lakásfelújítók a felújítási költségek felét – legfeljebb 3 millió forintot – utólag visszaigényelhetnek az államtól, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek.

2025-ben kiemelten fontos ez a lehetőség, hiszen az építőanyagok és kivitelezési munkák költségei magasak, így komoly segítséget jelenthet a támogatás a családoknak otthonuk korszerűsítésében.

Az idei program azonban némileg eltér a korábbitól. Az egyik legfontosabb változás, hogy a támogatás csak 5000 fő alatti településeken élők számára érhető el – vagyis elsősorban a kisebb vidéki falvakban vált ismét igényelhetővé.

A támogatás célja, hogy ösztönözze a vidéki lakásállomány megújítását és segítse a gyermekes családokat otthonuk felújításában. Akár 3 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás járhat egy felújításra jogosult családnak, amelyhez kedvezményes, kamattámogatott hitel is társulhat maximum 6 millió forint összegben.

Fontos kiemelni, hogy energetikai megkötés nélkül bármilyen felújítást végezhetünk belőle – ellentétben néhány más korszerűsítési programmal, itt nem feltétel például a szigetelés vagy nyílászárócsere, bár ilyen munkákra is felhasználható a támogatás.

Az alábbiakban áttekintjük az otthonfelújítási támogatás 2025 részleteit: kik vehetik igénybe, milyen felújítási munkálatokra használható, hogyan zajlik az igénylés, milyen finanszírozási megoldások léteznek, illetve milyen gyakori buktatókra kell figyelni. Célunk egy közérthető, átfogó összefoglaló, hogy minden lakásfelújító, építkező, hitelfelvevő vagy kivitelező könnyen eligazodhasson a támogatás kapcsán.


TLDR; Too Long; Didn't Read - Röviden

  • Kik vehetik igénybe: Gyermekes családok, akik 5000 fő alatti településeken élnek, és legalább 50%-os tulajdonrésszel rendelkeznek a felújítandó ingatlanban.
  • Támogatás összege: Maximum 3 millió forint, amely a felújítási költségek felét fedezi.
  • Felújítási munkák: Számos tevékenység elszámolható (pl. nyílászárócsere, fürdőszoba kialakítása, fűtéskorszerűsítés).
  • Igénylés folyamata: A felújítást saját költségen kell előfinanszírozni, majd számlák benyújtásával lehet igényelni a támogatást.
  • Finanszírozás: Lehetőség van saját erőből, állami hitelből, vagy banki kölcsönből finanszírozni.
  • Gyakori hibák: Figyelj a dokumentumok helyességére, a határidők betartására, és az 5 éves ottlakási kötelezettségre.
  • Fontos határidők: A támogatást 2025. január 1. és 2026. június 30. között lehet igényelni.

Támogatási feltételek

KövetelményRészletezés
GyermekekLegalább egy gyermek a háztartásban (12. hétét betöltött magzat is figyelembe vehető).
Település méreteCsak 5000 fő alatti településeken élők számára elérhető.
TulajdonjogLegalább 50%-os tulajdonrész a felújított ingatlanban.
Társadalombiztosítási jogviszonyLegalább 1 év folyamatos TB-jogviszony szükséges.
AdómentességAz igénylőnek nincs adó- vagy köztartozása (5000 Ft-nál nagyobb tartozás kizáró ok).
Bentlakási kötelezettségLegalább 5 évig ottlakás szükséges a felújított ingatlanban.

Elsőként vizsgáljuk meg, kik jogosultak az otthonfelújítási támogatásra, és milyen feltételeknek kell megfelelni:

  • Gyermekes családok részére: A támogatást csak olyan magánszemély(ek) igényelhetik, akik legalább egy gyermeket nevelnek a háztartásban (a még meg nem született, 12. hetét betöltött magzat, illetve a fiatal felnőtt, például felsőoktatásban tanuló gyermek is beszámítható). Ez a feltétel idén is változatlan a korábbi programhoz képest.
  • 5000 fő alatti településen lévő ingatlan: 2025-ben kizárólag a kistelepüléseken (5000 fő alatti falvakban vagy városokban) található ingatlanok felújításához vehető igénybe a támogatás.

Tehát a nagyobb városokban, megyeszékhelyeken élők sajnos nem pályázhatnak rá. A jogosult települések listája jogszabályban rögzített, gyakorlatilag a falusi CSOK-ban érintett településekhez igazodik.

  • Tulajdonjog és ottlakás: A támogatás csak akkor igényelhető, ha az igénylőnek (és/vagy kiskorú gyermekének, illetve az igénylő szülőjének) legalább 50%-os tulajdoni hányada van a felújítani kívánt lakásban.

További feltétel, hogy a kérelem benyújtásakor minden érintett – az igénylő(k) és a támogatásba bevont gyermek(ek) – állandó lakcímmel rendelkezzen a felújítandó ingatlanban. Vagyis életvitelszerűen ott kell élniük.

  • TB-jogviszony: Legalább 1 éve folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal (TB) kell rendelkeznie az egyik igénylőnek. Ezt igazolni is szükséges majd (például munkaviszony, vállalkozói jogviszony, nappali tagozatos hallgatói státusz vagy TB-fizetés formájában). Legfeljebb 30 nap megszakítás megengedett az egy évben.

Bizonyos esetekben (pl. GYOD-ban részesülők, megváltozott munkaképességűek) eltekintenek ettől a feltételtől.

  • Köztartozás-mentesség: Az igénylő(k)nek nem lehet adó- vagy köztartozása (5000 Ft-ot meghaladó tartozás kizáró ok).

A támogatás igénylésekor ezt nyilatkozattal és hatósági ellenőrzéssel is figyelik, fontos tehát rendezni az esetleges adótartozásokat a kérelem előtt.

  • Bentlakási kötelezettség: Vállalni kell, hogy a támogatás folyósításától számított legalább 5 évig az igénylők és a támogatásban szereplő gyermekek a felújított lakásban fognak élni (állandó lakcímmel). Ez új elem 2025-ben – korábban nem volt ilyen kikötés.

Ha valaki mégis hamarabb elköltözik vagy eladja az ingatlant, jogszabály szerint vissza kell fizetni a támogatást, kivéve néhány speciális élethelyzetben (pl. halálozás, válás vagy munkavállalás miatti kényszerű költözés esetén). Fontos tehát előre tervezni, hogy öt évig fenntartható legyen az ottlakás.

  • Egyszer vehető igénybe: Egy család összes gyermekére egy alkalommal igényelhető az otthonfelújítási támogatás. Aki a korábbi (2021-22-es) programban már részesült támogatásban, ismét csak akkor igényelhet, ha nem merítette ki a teljes 3 milliós keretet. Ebben az esetben csak a korábbi támogatással nem fedezett különbözetre jogosult most. (Például ha valaki 2021-ben 2 millió Ft támogatást kapott, akkor 2025-ben még legfeljebb 1 millió Ft-ot igényelhet.)

Milyen felújításokra használható fel?

Felújítási tevékenységLeírás
Közművek bevezetéseVíz, csatorna, gáz, elektromos hálózat kiépítése vagy cseréje.
Fürdőszoba kialakításaOlyan ingatlanokban, ahol nincs fürdőszoba, annak kialakítása.
FűtéskorszerűsítésFűtési rendszerek cseréje vagy korszerűsítése, például gázkazán, hőszivattyú.
Nyílászárócsere és szigetelésKülső ajtók és ablakok cseréje, hőszigetelés.
Belső felújításokSzobák festése, burkolatok cseréje, álmennyezet építése, lépcsők cseréje.
Egyéb korszerűsítésekKlímaberendezés telepítése, akadálymentesítés, kerti munkák, melléképületek felújítása.

A támogatás rendkívül széles körűen felhasználható, gyakorlatilag a legtöbb otthoni felújítási, korszerűsítési munkára igénybe vehető.

Nincs energetikai korlátozás, így nem csak szigetelésre vagy fűtésre, hanem belső átalakításokra is fordítható. A teljesség igénye nélkül, íme néhány példa az elszámolható munkálatokra:

  • Közművek bevezetése vagy cseréje: víz, csatorna, gáz, elektromos hálózat kiépítése, cseréje, bővítése. Ha eddig nem volt bent a vezetékes víz vagy gáz, a támogatásból pótolható.

  • Fürdőszoba kialakítása: Olyan lakásban, ahol nincs fürdőhelyiség vagy WC, ebből a támogatásból meg lehet építeni. Ez új lehetőség, hiszen sok vidéki házban nem volt beltéri fürdő, most erre is jut forrás.

  • Fűtéskorszerűsítés: Új fűtési rendszer telepítése vagy a régi korszerűsítése (pl. korszerű gázkazán, hőszivattyú, radiátorok cseréje). Megújuló energiaforrások alkalmazása is támogatott, például napelem vagy napkollektor telepítése, cseréje.

  • Nyílászárócsere és szigetelés: Külső ajtók, ablakok cseréje, új nyílászárók beépítése, valamint az épület hőszigetelése (homlokzat, tető, aljzat szigetelése). Ide tartozik a tetőfelújítás, tetőcsere is, illetve akár hang- és vízszigetelési munkák is.

  • Belső felújítások: Belső falak festése, tapétázása, burkolatok cseréje (padló, járólap, csempe), álmennyezet építése, galéria kialakítása, belső lépcső cseréje vagy építése, szaniterek (mosdó, kád, WC) cseréje vagy beépítése, kapcsolók és konnektorok cseréje, lámpatestek felszerelése stb.. Gyakorlatilag a lakás teljes belső renoválása belefér.

  • Egyéb korszerűsítések, bővítések: Klímaberendezés telepítése vagy cseréje, akadálymentesítési munkák pl. rámpa, kapaszkodók kialakítása, új fürdőszoba építése (ha több fürdőt szeretnénk), alap megerősítése, beépíthető bútorok és konyhai gépek beépítése vagy cseréje (pl. konyhabútor, tűzhely, sütő).

Külső munkákra is van mód: kerítés építése vagy felújítása, garázs vagy kocsibeálló építése, terasz vagy erkély kialakítása, térkövezés, kerti járda vagy lépcső építése, sőt akár télikert létesítése is finanszírozható.

  • Melléképületek felújítása: Ha az ingatlannal azonos helyrajzi számon van pl. egy nyári konyha, tároló vagy műhely, annak a felújítása is elszámolható, így komplexebben fejleszthető a porta.

Fontos megjegyezni, hogy a támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek legfeljebb 50%-a, maximum 3 millió Ft lehet.

Ebből következik, hogy a teljes felújítási projekthez legalább ugyanannyi saját forrást vagy hitelt is be kell vonni. Ráadásul a jogszabály kimondja, hogy a kapott támogatás összegében az anyagköltség és a vállalkozói munkadíj 50-50% arányban oszlik meg.

Ez azt jelenti, hogy maximális (3 milliós) támogatást csak akkor kaphatunk, ha legalább 1,5 millió Ft értékben van anyagköltségről szóló számla ÉS legalább 1,5 millió Ft értékben munkadíj számla is. Arra érdemes tehát figyelni, hogy ha valaki sok mindent saját maga csinálna (s így kevés a munkadíj), akkor lehet, hogy nem fogja tudni kihasználni a teljes támogatási keretet. Optimális esetben a felújítás költségének fele menjen anyagokra, fele munkadíjra, így érhető el a támogatás maximuma.

A jogosultsághoz vidéki, kistelepülési ingatlan, legalább egy gyermek, megfelelő TB-jogviszony és adómentesség szükséges, illetve vállalni kell az 5 év ottlakást. A támogatás széleskörűen felhasználható a lakás szinte minden részének felújítására, de utólagos térítésű és csak a fele-fele arányú költségmegosztás betartásával nyújtja a maximális összeget.


Pályázati és igénylési folyamat

Hogyan lehet hozzájutni ehhez az állami támogatáshoz? Az igénylés folyamata a következő fő lépésekből áll:

  1. Felújítás megtervezése és elvégzése: Mivel a támogatás utólagos finanszírozású, először a családnak saját erőből (és/vagy hitelből) kell megkezdenie és elvégeznie a felújítást. Érdemes alaposan megtervezni a munkákat és a költségvetést. Kivitelezővel szerződjünk írásban minden nagyobb munkára, hiszen a vállalkozási szerződéseket is be kell majd nyújtani a kincstárhoz a számlák mellé.

Gyűjtsük a számlákat minden anyagról és munkadíjról – fontos, hogy a számlák 2025. január 1. után kiállítottak legyenek, korábbi keltezésű számlákra a támogatás nem vehető igénybe.

A felújítás befejezését követően minden számlát ki kell fizetni, mert csak így lehet lezárni a projektet és támogatást igényelni.

  1. Kérelem benyújtása a Magyar Államkincstárhoz: Ha a felújítás elkészült és minden számlát kiegyenlítettünk, 60 napunk van a befejezéstől és az utolsó számla kifizetésétől számítva, hogy benyújtsuk az igénylést.

A kérelmet 2025. január 1. és 2026. június 30. között bármikor be lehet nyújtani (ez a program hivatalos időtartama).

Az igénylést több módon is intézhetjük: elektronikusan a magyarorszag.hu oldalon elérhető ügyfélkapus felületen, vagy személyesen/postai úton a Magyar Államkincstár megyei igazgatóságain.

Elektronikus beadás esetén ügyfélkapu regisztráció szükséges. A kérelemhez csatolni kell minden szükséges dokumentumot (lásd alább). A Kincstár a benyújtott anyagokat ellenőrzi, és ha mindent rendben talál, dönt a támogatás odaítéléséről.

  1. A támogatás folyósítása: Pozitív elbírálás esetén a Magyar Államkincstár utólag, egy összegben átutalja a támogatás összegét a megadott bankszámlára. Fontos tudni, hogy a kifizetés nem a kivitelezőnek megy, hanem az igénylőnek (hiszen utólagos finanszírozású, tehát a család először megelőlegezte a teljes összeget).

A folyósításig legyünk türelemmel – a hivatalnak is van átfutási ideje. Amennyiben hiánypótlásra szólítanak fel (pl. hiányzik egy dokumentum vagy pontosítás kell), igyekezzünk gyorsan pótolni, hogy ne csússzon a kifizetés. Elutasítás esetén (ha valamiért nem felel meg a kérelem a feltételeknek) érdemes utánajárni az okoknak – bizonyos hibák orvosolhatók és újra beadható, amennyiben az igénylési határidő még nem járt le.

Milyen dokumentumok kellenek?

DokumentumRészletezés
Személyes okmányokIgénylők személyi igazolványa, lakcímkártya, gyermekek lakcímkártyája.
Gyermekek jogcímeSzületési anyakönyvi kivonat(ok) a gyermekekről.
TB-jogviszony igazolásaOEP vagy NEAK igazolás a szükséges 1 éves TB-jogviszonyról.
Tulajdoni lap30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolata a felújítandó ingatlanról.
Vállalkozói szerződés(ek)A kivitelezőkkel kötött szerződések, amely tartalmazza a munkák leírását és díját.
Számlák és igazolásokMinden számla és kifizetés igazolása, például banki bizonylatok, aláírt számlák.

Az igényléshez az alábbi fő iratokat kell összeállítani:

  • Kérelem nyomtatvány – az Államkincstár által rendszeresített igénylési formanyomtatvány kitöltve. (Elérhető elektronikus űrlap formájában vagy papíron a kincstárnál.)
  • Személyes okmányok másolata – az igénylők személyi igazolványa, lakcímkártyája; a gyermek(ek) lakcímkártyája (hogy igazolja az azonos lakóhelyet).
  • Gyermek(ek) jogcímének igazolása – születési anyakönyvi kivonat(ok) a gyermekekről; magzat esetén orvosi igazolás a várandósságról (12. hét után); 18 év feletti gyermek esetén iskolalátogatási igazolás vagy hallgatói jogviszony igazolás (ha tanul), illetve igazolás munkaviszonyról (ha dolgozik, mert a jogszabály szerint a fiatal felnőtt gyermek is figyelembe vehető, ha még a szülőkkel él).
  • TB-jogviszony igazolása – OEP vagy NEAK igazolás, hogy az igénylő rendelkezik a szükséges 1 éves TB-múlttal (ezt kiválthatja például a “TB jogviszony igazolása” nyomtatvány benyújtása vagy a hatóság által lekért adatok, de lehet kérni előzetesen igazolást).
  • Tulajdoni lap – friss (30 napnál nem régebbi) tulajdoni lap másolat a felújítandó ingatlanról, ami bizonyítja az 50%-os tulajdonrészt. Ezt az ügyfélkapun le lehet kérni elektronikusan is.
  • Vállalkozói szerződés(ek) – minden egyes kivitelezővel kötött szerződés, amely tartalmazza a munkák leírását, a vállalt díjat stb. Ezt azért kérik, hogy lássák a munka tartalmát és a szerződött vállalkozó adatait (pl. vállalkozói engedély számát).
  • Számlák és igazolások – az összes, névre szóló számla (anyagköltség és munkadíj) másolata. A számlákon az igénylő vagy házastársa nevén kell szerepeljen a vevő, és a felújítási címnek egyeznie kell az ingatlannal. Emellett csatolni kell a kifizetés igazolását is: átutalásos számláknál banki bizonylatot, készpénzes fizetésnél a számlán szereplő “Fizetve” pecsétet vagy aláírást. (Ha a kivitelező előleget kért, az előlegszámlák is kellenek.)
  • Nyilatkozatok – szükség szerint nyilatkozni kell adóskodás mentességről, bentlakás vállalásáról, és arról, hogy ugyanazon gyermek után máshol nem vették igénybe a támogatást. Ezeket a kérelem részét képező nyomtatványok tartalmazzák.

Javasolt már a felújítás elején letölteni az aktuális tájékoztatót és dokumentumlistát a Magyar Államkincstár honlapjáról, hogy biztosan minden feltételnek megfeleljünk. A folyamat során felmerülő kérdésekkel a Kincstár ügyfélszolgálata és a családügyi tárca információs vonalai is segítséget nyújthatnak.


Finanszírozási lehetőségek

Finanszírozási típusRészletezés
Saját megtakarítások (önerő)A család saját pénzeszköze a felújítás fedezésére.
Otthonfelújítási hitelKedvezményes kamatozású hitel a felújítás előfinanszírozására.
Piaci hitelHagyományos banki lakáshitel vagy személyi kölcsön a felújítás finanszírozására.
SZÉP-kártyaSZÉP-kártyán lévő egyenleg felhasználása felújítási költségekre.
Egyéb támogatásokÖnkormányzati vagy EU-s pályázatok, például fűtéskorszerűsítés támogatása.

A legnagyobb kérdés sokak számára: miből finanszírozzuk meg a felújítást addig, amíg a támogatás összege megérkezik? Mivel a támogatás utólag kerül kifizetésre, számlák alapján az igénylőknek a munka megkezdésekor rendelkezniük kell a teljes költség fedezetével. Szerencsére több finanszírozási lehetőség is rendelkezésre áll, és kombinálhatók is:

  • Saját megtakarítások (önerő): Ideális esetben a család rendelkezik annyi félretett pénzzel, amennyiből elő tudja finanszírozni a felújítást. A támogatás később ennek a felét visszapótolja. Előnye, hogy nincs plusz költség (kamat), és rugalmasan költhető. Hátránya, hogy keveseknek van milliós nagyságrendű megtakarítása lakásfelújításra. Ha van lakástakarék-pénztári megtakarításunk vagy egyéb célzott fund (esetleg SZÉP-kártya egyenleg – erről alább), azt mind bevethetjük.

  • Otthonfelújítási hitel (államilag támogatott): A kormány a program mellé elindított egy kedvezményes hitelkonstrukciót is, amelyet kifejezetten az igénylők vehetnek fel a felújítás előfinanszírozására.

Ez egy maximum 6 millió forintos kölcsön, melyet a részt vevő bankoknál lehet igényelni 2025. február 1-től.

A hitel lényege, hogy az állam 3% kamattámogatást nyújt hozzá – azaz a kamat egy részét átvállalja.

Ennek köszönhetően az ügyfél által fizetendő kamat jóval alacsonyabb a piaci személyi hiteleknél. (Fontos megjegyezni, hogy ez nem feltétlenül egy fix 3%-os kamatozású hitel, mint a korábbi programban volt – a banki kamat a 3% támogatáson felül változhat, így a végső kamat pl. 5-6% is lehet a piaci környezet függvényében.

Erről érdeklődjünk a bankunknál.) A hitel futamideje várhatóan 10 év körüli, és jelzálogfedezet nélkül elérhető (azaz nem terhelik meg az ingatlant, de a bank megkövetel bizonyos jövedelmi feltételeket). A konstrukció rugalmas: ha megkapjuk később a 3 milliós támogatást, azt a bank automatikusan betörleszti a hitelbe, így nekünk csak a fennmaradó részt kell tovább fizetnünk. Ezzel a hitellel tehát áthidalhatjuk az állami támogatás beérkezéséig tartó időszakot, és akár önerő nélkül, teljes egészében előre finanszírozhatjuk a felújítást.

  • Piaci lakáshitel vagy személyi kölcsön: Ha valamiért nem szeretnénk vagy nem tudjuk az állami otthonfelújítási hitelt felvenni, szóba jöhet egy hagyományos banki hitel is. Kisebb összegnél (néhány millió forint) a személyi kölcsön gyors megoldást nyújthat, bár ennek kamata magasabb (2025 elején jellemzően évi 10-15%).

Előnye, hogy fedezet nélkül, viszonylag gyorsan hozzáférhető. Nagyobb összegnél (6 millió Ft felett vagy ha egyúttal lakásvásárlás is történik) a jelzálog alapú lakáshitel is opció lehet – például ha valaki Falusi CSOK segítségével vesz házat vidéken, majd mellé felújít, kombinálhatja a CSOK támogatást, a CSOK-hitel(eket) és az otthonfelújítási támogatást is. A jelzáloghitel kamata kedvezőbb lehet, de ingatlanfedezetet és hosszabb ügyintézést igényel. Mindig hasonlítsuk össze a banki ajánlatokat: a piacon több bank is kínál kifejezetten felújítási célú kölcsönöket, akciós kamattal, vagy díjkedvezményekkel.

  • Egyéb források, támogatások: 2024-től egy érdekes újdonság, hogy a SZÉP-kártyán (Széchenyi Pihenőkártyán) lévő összeget is fel lehet használni lakásfelújítási kiadásokra, amennyiben a szolgáltató elfogadja a kártyás fizetést.

Ez praktikusan azt jelenti, hogy például bútorlapot vagy festéket akár SZÉP-kártyával is fizethetünk az áruházban, ha van rajta keretünk. Emellett létezhetnek helyi önkormányzati támogatások vagy akciók energiatakarékossági felújításokra, illetve az EU által finanszírozott pályázatok (pl. fűtéskorszerűsítésre) – bár ezeket általában nem lehet közvetlenül összevonni az otthonfelújítási programmal, de érdemes tájékozódni, nincs-e egyéb kedvezmény vagy adókedvezmény bizonyos felújítási elemekre (pl. napelem telepítés ÁFA-visszatérítése korábban létezett, bár jelenleg szünetel).

Hogyan kombinálhatók ezek?

A legjobb, ha van némi saját megtakarításunk, amit első veszteségként felhasználunk, és mellé annyi hitelt veszünk fel, amennyit biztosan ki tudunk fizetni később is. Ne feledjük, a 3 millió Ft állami támogatás csak utólag jön meg – addig a hitelünk törlesztését is fizetnünk kell (kivéve, ha türelmi idő van a konstrukcióban).

Az otthonfelújítási támogatás és hitel összehangolt termékek: a hitel felvétele nem kötelező a támogatáshoz, de nagy segítség lehet. Ugyanakkor, ha valaki képes önerőből finanszírozni a munkát, nyugodtan megteheti és akkor csak a támogatást veszi igénybe, így elkerüli a kamatfizetést. A banki tanácsadók készséggel segítenek kiszámolni, mekkora törlesztőrészlet fér bele a családi kasszába, és érdemes több bank ajánlatát is megnézni. 2025 februárjától indul az államilag támogatott hitel, de emellett számos más hitelmegoldás is létezik a piacon, ezért legyünk körültekintőek a választásnál.

Végül fontos kiemelni: a támogatás utófinanszírozású, tehát először nekünk kell kifizetni a számlákat, de megfelelő pénzügyi tervezéssel és a rendelkezésre álló hitelek, saját erő okos kombinálásával sok család számára elérhetővé válik a felújítás. Ne hagyjuk veszni a lehetőséget anyagi okok miatt – inkább keressünk olyan finanszírozást, ami átsegít a kezdeti időszakon, hiszen a végén a számlák felét az állam állja majd.


Gyakori hibák és tippek

HibaTippek
Nem megfelelő arányú számlákÜgyelj arra, hogy az anyag- és munkadíj költség megoszlása 50-50% legyen.
Számlák és dokumentumok hiányaEllenőrizd, hogy minden szükséges dokumentum és számla rendben van-e.
Határidők elmulasztásaNe hagyd az igénylés utolsó pillanatra; figyelj a határidőkre.
Nem megfelelő jogosultságEllenőrizd, hogy megfelelsz-e minden jogosultsági feltételnek.
Az 5 éves bentlakási kötelezettség figyelmen kívül hagyásaTartsd be a 5 éves ottlakási kötelezettséget, hogy ne kelljen visszafizetni a támogatást.
Túl kevés felújítás tervezéseÉrdemes több felújítási munkát összegyűjteni, hogy maximálisan kihasználhasd a támogatást.

Még a gondos tervezés ellenére is előfordulhatnak hibák a támogatás igénylése során. Összegyűjtöttük a leggyakoribb buktatókat és néhány hasznos tippet, hogy hogyan lehet a legtöbbet kihozni az otthonfelújítási támogatásból:

  • Nem megfelelő arányú számlák gyűjtése: Ahogy korábban említettük, ügyelni kell a 50-50% anyag vs. munkadíj arányra. Gyakori hiba, hogy valaki saját maga végzi a munka nagy részét és csak anyagköltségről vannak számlái – így hiába költ mondjuk 6 milliót anyagra, csak 1,5 millió támogatást fog kapni, mert nincs elegendő vállalkozói díj számla. Tipp: Ha sok mindent DIY (csináld magad) módon oldanál meg, azért bizonyos kulcsmunkákra vegyél igénybe vállalkozót, hogy legyen munkadíj számlád is. Például egy villanyszerelőt bízz meg az elektromos hálózat felújításával, vagy egy gázszerelőt a fűtés beüzemelésével, még ha a festést magad is csinálod. Így maximalizálhatod a támogatást.

  • Számlák és dokumentumok hiányosságai: Tipikus problémák, hogy egy számla nem a megfelelő névre vagy címre szól, nincs lepecsételve kifizetettre, vagy hiányzik a vállalkozó adószáma. Ilyenkor a kincstár elutasítja az adott számla elszámolását. Tipp: Minden számla esetén ellenőrizd már a kiállításkor, hogy a neved, címed helyesen szerepel, a tétel leírása egyértelmű (pl. „fürdőszoba felújítás – munkadíj”), és kérj rá bélyegzőt vagy aláírást, ha készpénzben fizettél. A vállalkozói szerződésben és számlán a munka megnevezése legyen összhangban (pl. ha a szerződésben tetőcseréről van szó, a számlán is szerepeljen utalás tetőre). Készíts listát a szükséges dokumentumokról és pipáld ki, ahogy összeállítod őket.

  • Határidők elmulasztása: A 60 napos benyújtási határidőt szigorúan veszik. Ha valaki elfelejti időben beadni a kérelmet a felújítás befejezése után, eleshet a támogatástól. Ugyanígy fontos a 2026. június 30-i végső határidő – ne hagyd az utolsó pillanatra a pályázást, mert a rendszerek leterheltek lehetnek. Tipp: Már a felújítás kezdete előtt írd be a naptáradba a fontos dátumokat. Ha mondjuk 2025 augusztusában végzel, legkésőbb október végéig add be a kérelmet. Minél előbb érkezik be, annál előbb kaphatod meg a pénzt, és ha bármi hibás, van időd javítani.

  • Nem megfelelő jogosultság: Sajnos előfordul, hogy utólag derül ki: valaki mégsem volt jogosult, pl. mert a gyermek lakcíme nem volt átjelentve a felújított ingatlanba, vagy kiderült egy TB-jogviszony rés. Ilyenkor a támogatást visszautasítják. Tipp: Ellenőrizd a feltételeket őszintén magadra nézve. Ha például a gyermeked még a nagyszülők lakcímén van, jelentSD át időben hozzád. Ha volt egy hónap, amikor kimaradtál a TB-ből (pl. munkahelyváltáskor), beszélj a hatósággal, hogyan lehet ezt orvosolni (esetleg utólag befizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot arra az időre). Köss biztosítást vagy legyél bejelentve, hogy a 365 nap meglegyen. Ne próbálj meg félinformációkkal nekifutni a pályázatnak, mindig egyeztess, ha bizonytalan vagy egy feltételben.

  • Az 5 éves bentlakási kötelezettség figyelmen kívül hagyása: Új előírás, sokan talán nem is tudnak róla, vagy nem veszik komolyan. Ha valaki a támogatás felvétele után 1-2 évvel eladná a házát jobb ajánlat reményében, kellemetlen meglepetés érheti: vissza kell(ene) fizetni a támogatást. Tipp: Csak akkor vágj bele a támogatás igénylésébe, ha hosszú távon tervezel az ingatlannal. Ha viszont tudod, hogy lehet, hogy költözni fogsz 1-2 éven belül (pl. munka vagy családi okok miatt), akkor mérlegeld, megéri-e bevállalni így is. Kivételes esetekben a hatóság méltányolhatja a dolgot, de ne építs erre. Inkább akkor kérd a támogatást, ha biztosan 5 évig ott tudsz maradni.

  • Túl kevés vagy nem megfelelő felújítás tervezése: Bár furcsán hangzik, de van, aki csak kisebb munkát tervez (pl. kifest egy szobát), ami összesen 200 ezer Ft-ba kerülne – ennek a fele 100 ezer Ft, így ennyi támogatást kapna, amiért lehet, hogy nem éri meg a papírmunkát. Tipp: Érdemes összevárni több felújítási feladatot, és egyben megcsinálni, hogy valóban kihasználjuk a 3 millió Ft keretet. Gondold át, mi mindenre lehet szükség a házban: ha már festesz, lehet, hogy érdemes a nyílászárókat is cserélni vagy egy klímát beszerelni. Az egyszeri igénylés miatt célszerű a lehető legtöbb kívánatos fejlesztést egy ütemben elvégezni, így a támogatás kihasználása maximális lesz. Természetesen csak olyan munkákat végeztess el, amire valóban szükség van – ne csak a támogatásért költs feleslegesen.

  • Nem tájékozódnak időben: Gyakori hiba, hogy sokan az utolsó pillanatban, a felújítás végén szembesülnek bizonyos feltételekkel (pl. “jaj, ezt mégsem lehet elszámolni”), mert nem olvasták el a részletes szabályokat. Tipp: Készülj fel előre! Olvasd el a Magyar Közlöny vonatkozó rendeletét vagy annak közérthető magyarázatát (cikkek, útmutatók – pl. a csalad.hu vagy money.hu összefoglalói). Kérdezz rá szakértőknél, ha valami nem világos. Ez a cikk is segít, de a konkrét eseted egyedi lehet, ezért jobb kétszer rákérdezni, mint utólag bánkódni.

  • Kommunikáció a kivitelezőkkel: A támogatás sikeres kihasználása közös érdeked a kivitelezővel is – hiszen ha te nem kapod meg a pénzt, lehet, hogy őt sem tudod kifizetni időben, vagy legközelebb nem őt bízod meg. Ezért érdemes előre tisztázni velük, hogy állami támogatásra dolgoztok, és kérni, hogy ennek megfelelően állítsák ki a papírokat. Sok kivitelező már ismeri a 2021-es programból a folyamatot; ha nem, magyarázd el nekik. Tipp: Olyan kivitelezőt válassz, aki korrekt számlaadó. Ha valaki “okosba’” szeretné számla nélkül csinálni, azzal sajnos nem tudod igénybe venni a támogatást. Inkább fizess kicsit többet, de legyen meg a hivatalos számla mindenről.

Ezen tippek betartásával jelentősen növelheted az esélyét, hogy zökkenőmentesen kapd meg a támogatást és a lehető legnagyobb összeget kihozhasd belőle. A kulcs a tájékozottság, a pontosság és az előrelátás. Ha bizonytalan vagy, fordulj szakemberhez vagy olyanhoz, aki korábban már igénybe vette a támogatást, tanácsaik aranyat érhetnek.

További információforrások otthonfelújítással kapcsolatban

Az Otthonfelújítási támogatás 2025-ben óriási lehetőség a vidéki családok számára, hogy jelentős anyagi segítséggel újíthassák fel otthonaikat. A program lényege, hogy a felújításra fordított összeg felét – utólagos elszámolással – átvállalja az állam, ami akár 3 millió forinttal csökkenti a család terheit. Ez nemcsak az ingatlanok értékét növeli és az életminőséget javítja, hanem a helyi építőipart is élénkíti. Természetesen a támogatás igénybevétele gondos előkészületet igényel, de remélhetőleg a fentiekben sikerült közérthetően bemutatni a folyamatot és feltételeket.

  • Hivatalos kormányzati oldalak: A programról szóló kormányhatározat és részletes feltételek megtalálhatók a Magyar Közlönyben és a kormány weboldalán. A kormany.hu oldalon is van hír a Vidéki Otthonfelújítási Program indulásáról, amely összefoglalja a fő pontokat.

Emellett a családok tájékoztatására létrehozott csalad.hu portál is közölt cikkeket – például a Magyar Államkincstár szakértőinek tollából – az aktuális tudnivalókról.

Ezek megbízható információforrások, érdemes átböngészni őket.

  • Magyar Államkincstár (MÁK): Mivel a támogatást a MÁK kezeli, a Kincstár hivatalos honlapján is találhatók útmutatók, GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések), formanyomtatványok és elérhetőségek. A MÁK oldalán frissülnek az információk, és elérhető az elektronikus igénylési felület linkje is.

Szükség esetén a MÁK ügyfélszolgálatát (telefonon vagy személyesen az ügyfélszolgálatokon) is felkereshetjük kérdéseinkkel.

  • Tanácsadók, szakértők: Ha bizonytalan vagy a jogosultságodban vagy a folyamatban, fordulhatsz hitelügyintézőkhöz vagy családügyi tanácsadókhoz. Például egy független pénzügyi tanácsadó segíthet összeállítani a finanszírozási csomagodat (hitel + önerő + támogatás), míg egy jogi szakértő vagy pályázati tanácsadó át tudja nézni a dokumentumokat beadás előtt. Léteznek kifejezetten pályázatíró cégek is, amelyek díj ellenében vállalják a támogatási kérelem összeállítását. Ha nincs időd vagy félsz a bürokráciától, ez is egy járható út lehet.

  • Banki partnerek: A támogatáshoz kapcsolódó hitelt a hazai nagybankok többsége kínálja 2025-től (pl. OTP, K&H, Erste, MBH Bank stb.). A bankfiókokban a lakáshitelezési tanácsadók tisztában vannak a program részleteivel, hiszen ők intézik az otthonfelújítási hitelkérelmeket is. Érdemes felkeresni a számlavezető bankodat vagy több bankot is, hogy megtudd, milyen feltételekkel veheted fel a hitelt, és ők is adnak tájékoztatást a támogatásról. Sok bank online kalkulátorokat is üzemeltet, ahol előzetesen kiszámolhatod a várható törlesztőt.

  • Online cikkek, fórumok: Számos pénzügyi portál (pl. Portfolio.hu, Pénzcentrum, Money.hu, Bankmonitor) írt már elemzéseket és gyakorlati tudnivalókat a 2025-ös otthonfelújítási támogatásról. Ezek között vannak részletes útmutatók, sőt konkrét példaszámítások is. Például a Portfolio összefoglaló cikke kitér arra, hogy a támogatás a 12. hetet betöltött magzatokra és a már dolgozó, de a szülőkkel élő fiatalokra is kiterjed bizonyos esetekben.

Az otthonfelújítási támogatás 2025-ben egy komplex, de rendkívül értékes támogatási forma. Ha alaposan felkészülsz, végigjárod a hivatalos lépéseket és betartod a feltételeket, akkor jelentős anyagi hozzájárulást kaphatsz ahhoz, hogy otthonodat szebbé, korszerűbbé és értékesebbé tedd. Mind a lakásfelújítóknak, mind az építkezőknek és kivitelezőknek érdemes tisztában lenniük a program részleteivel, hogy a legtöbbet hozhassák ki belőle.

Ne feledd: a támogatás igénybevétele nemcsak lehetőség, hanem bizonyos szempontból jogod is, ha jogosult vagy rá – élj vele okosan! Sok sikert kívánunk a felújításhoz és a támogatás sikeres elnyeréséhez.

Források:

facebookMegosztás Facebook-on