- Publikálva
A Törekvés és Remények Kora Után: A Társadalmi Lefelé Haladás Valósága Magyarországon
- Authors
- Name
- Tamás
- @berkalkulator24
Társadalmi Haladás vagy Visszalépés? – Aktuális Kutatások Tükrében
A '80-as évek Magyarországa a társadalmi felemelkedés ígéretét hordozta, de a modern kor kihívásai és változásai megváltoztatták ezt a paradigmat. A Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont kötetében megjelent elemzés rávilágít, hogy napjainkban a társadalmi mobilitás sokkal inkább a visszalépést jelenti.
Jövedelmi Képzelgések: Önképünk És A Valóság Torzított Tükre
Az önbecsülés és jövedelmi helyzetünk érzékelése közötti különbségek feltárására irányuló felmérések meglepő eredményekkel szolgálnak. A magas jövedelműek csupán a középosztály tagjainak gondolják magukat, míg a kevesebbel rendelkezők vélekedése túlzottan optimista. Ez a jelenség még élesebb kontúrokat ölt a globális perspektívába helyezve, ahol hazánkat az emberek többsége gazdagabb országokhoz képest alábecsülten pozicionálja.
Az Oktatási Rendszer Egyenlőtlenségeinek Európai Perspektívája
A nemzetközi összehasonlításban Magyarország oktatási egyenlőtlenségei aggasztóan magasak. A PISA-felmérés világosan megmutatta, hogy a családi háttértől függően akár három éves különbség is adódhat az iskolai teljesítményben. Ennek a szakadéknak a betöltése nemcsak a jelenre, de a jövő generációk társadalmi kilátásaira is kihathat.
Az Egészségügyi Egyenlőtlenségek és a COVID-19 Hatása a Várható Élettartamra
A koronavírus járvány pusztító hatással van a várható életminőségre Magyarországon. A statisztikák szerint a pandémia előtti évekkel összevetve jelentős, 1,5-2,5 év közötti csökkenés tapasztalható, ami kiemelten érinti a szociális státusz alapján már eleve hátrányos helyzetben lévő régiókat.
Egy Csökkenő Mobilitású Társadalom Kihívásai
Az egyén és a családi háttér közötti összefüggések árnyalt képe a társadalmi mobilitás terén is megmutatkozik. Az adatok világosan jelzik, hogy míg a felfelé mobilitás dinamikája meggyengült, a lefelé mutató tendencia folyamatosan erősödik, ami a generációs előrelépés esélyeinek visszaesését sejteti.
A 'Munkaerőpiaci Tükör 2022' című tanulmánykönyv eredményei ráirányítják a figyelmet a súlyos társadalmi kihívásokra, melyekkel Magyarország szembesül. Fontos, hogy a társadalom és a döntéshozók egyaránt szembenézzenek ezekkel a tényekkel az együttműködés és a változás reményében. Az adatok és kutatások nélkülözhetetlen eszközei lehetnek a holnap jobb Magyarországának felépítésében.